Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman 5. Edycji, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
felow
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 25
Rejestracja: piątek 05 cze 2009, 16:42
Lokalizacja: hell
Płeć:
Wiek: 38

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: felow »

Ja myślę że patrząc na ceny 4th to i tak napewno się sprzeda 5th ;) poza tym już jeden dodatek jest praktycznie zapowiedziany , a co z resztą się zobaczy. Może dodatki wyjaśnia taki a nie inny podział planszy itp . A może tylko wszyscy mają taką nadzieję :p , czas pokaże.


Awatar użytkownika
the MackaN
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Pająki
Posty: 757
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 15:56
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: the MackaN »

Taka mi w sumie myśl naszła, że strasznie intrygujący przypadek jest z tą Magią i Miecz... No bo w sumie na co komu nowa edycja? Jeszcze raz to samo tylko wygląda nieco inaczej... Nie lepiej było by zrobić czegoś skrajnie innego?

A potem nagle przypomniałem sobie Arkham Horror trzecią edycję, że ludzie narzekali, że dostali zupełnie inną grę... :D I w sumie bądź tu mądry, czego chcą fani... No bo jak jeszcze raz to samo, to po co nowa edycja? A jak co innego... to przecież nie kupią, bo stwierdzą, że to już nie to samo :D Sytuacja bez wyjścia chyba... Nowe edycje są chyba dla nowych pokoleń...


Awatar użytkownika
Felis1977
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kontrakty
Posty: 497
Rejestracja: piątek 23 lip 2021, 15:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 47

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Felis1977 »

Mały Nemo pisze: niedziela 19 maja 2024, 21:27 Ja inaczej to widzę. Ta 5. Edycja będzie idealnym rozszerzeniem autorskim do 4. Edycji.
O to, to! Też o tym myślałem. Jeśli w piątce pojawią się jakieś ciekawe mechaniki czy karty to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je zaadaptować do poprawionej czwórki :)

Dodano po 4 minutach 26 sekundach:
Valdi pisze: poniedziałek 20 maja 2024, 22:19
Mały Nemo pisze: poniedziałek 20 maja 2024, 16:41 "upgrade pack", który był dostępny do T4.5.
Tylko nazwiemy to "downgrade pack" :D
"Retrograde Pack" czyli "Pakunek Wsteczny" :D


Awatar użytkownika
Martek
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Rwąca Rzeka
Posty: 555
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2018, 08:48

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Martek »

Spodziewałem się wszystkiego... ale nie tego że nowa wersja będzie brzydszą kalką starej.
W głębi duszy miałem nadzieję że będzie to taki odgrzany kotlet jak "HeroQuest" .
Stary, niby taki sam, ale odświeżony rewelacyjnie z zachowanym klimatem.
Lepsze jest wrogiem dobrego.
Jak coś jest dobre to się nie dotyka.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6237
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Rogo »

the MackaN pisze: poniedziałek 20 maja 2024, 23:08 No bo w sumie na co komu nowa edycja? Jeszcze raz to samo tylko wygląda nieco inaczej... Nie lepiej było by zrobić czegoś skrajnie innego?
Nie przedłużyli licencji na starą edycję, to nowa była konieczna. Ale zmiany powinny iść na plus: ograniczyć losowość, poprawić balans Poszukiwaczy, a nie przerysować na jakieś paskudztwo do góry nogami z za dużymi kartami w tragicznym szablonie. Nie mieli trudnego zadania, a mimo to skiepścili.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Maletz
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 910
Rejestracja: sobota 01 lip 2017, 13:16
Płeć:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Maletz »

Rogo pisze: wtorek 21 maja 2024, 06:36 z za dużymi kartami w tragicznym szablonie
nie dość, że karty za duże to jeszcze nie dali żetonów do przygód, jak w Batmanie :P swoją drogą to nie te same miernoty go wydały?


Awatar użytkownika
Mały Nemo [Autor tematu]
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23587
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Mały Nemo »

Maletz pisze: wtorek 21 maja 2024, 07:46 swoją drogą to nie te same miernoty go wydały?
Niet, Batman jest od USAopoly, a T5 od Avalon Hill.

Jak dla mnie, to te zetony byly glupota.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5846
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: abubu »

Jako, że mi się już wróciło z Bieszczad, to napiszę coś więcej niż "jakie to brzydkie".

Karty Przygód są 2 razy mniejsze niż karty Poszukiwaczy. Jak dla mnie to będą przez to ogromne.

Rewersy kart przygód mi się podobają. Awersy nie ... wygląda to jak składane w paint'cie. Najgorszy jest sposób umieszczenia tekstu. Całkowicie "oderwany" od reszty.

Karty Poszukiwaczy ... grafiki w tle nawet ok, ale ten pergamin ... ja piernicze ... ktoś pobrał chyba z internetów asset i użył bez zastanowienia ... bez sprawdzenia jak będzie to wyglądało na wszystkich kartach Poszukiwaczy ... naciukana ściana tekstu.

Na planszy podpisy również zorganizowane w dziwny sposób. Odwrócone grafiki nie przemawiają do mnie, jednak może gdy zobaczę na żywo to się przekonam.

Font użyty zamiast Windlass to Prince Of Darkness: https://www.whatfontis.com/NMY_Prince-O ... gular.font
Ogólnie nie jest brzydki, ale jest użyty w kiepski sposób ... no i co gorsze, my dostaniemy brzydszą wersję a dokładniej to zupełnie inny font (pozbawiony "ozdabiaczy", bez jakiegokolwiek wyrazu, smaku, itp) ... A czemu, ponieważ ten powyżej nie ma polskich znaków (!) i producent nie myślał w ogóle o innych rynkach .... i polski wydawca nie miał zamiaru wydawać grosza na lokalizację fontu.


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
Uczestnik Zjazdów
!Wspierający
Posty: 2081
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 22:41
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 47

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: husar »

A jak pisałem, że coś szybko wydają i coś mało info jest, to zostałem zbesztany.
To pisałem ja, Wieczny pesymista...


Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
the MackaN
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Pająki
Posty: 757
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 15:56
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: the MackaN »

husar pisze: wtorek 21 maja 2024, 09:59 A jak pisałem, że coś szybko wydają i coś mało info jest, to zostałem zbesztany.
To pisałem ja, Wieczny pesymista...
Może, za szybko wytykałeś błędy? Zawsze trzeba poczekać troszkę aż się ludziom ustabilizuje nastawienie i przeważy negatywne :D ;)


Awatar użytkownika
Martek
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Rwąca Rzeka
Posty: 555
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2018, 08:48

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Martek »

Czekam z niecierpliwością i wypiekami na twarzy... na konwersję dodatków z 5 edycji do 4.5.


Awatar użytkownika
husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
Uczestnik Zjazdów
!Wspierający
Posty: 2081
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 22:41
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 47

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: husar »

the MackaN pisze: wtorek 21 maja 2024, 13:37 za szybko wytykałeś błędy?
Taa, był tylko obraz okładki i termin wydania. Przyczepiłem się terminu. Choć w sumie wszystko jest na tacy to jednak czas krótki i...


Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
Maletz
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 910
Rejestracja: sobota 01 lip 2017, 13:16
Płeć:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Maletz »

Martek pisze: środa 22 maja 2024, 00:26 na konwersję dodatków z 5 edycji do 4.5.
zrobimy, żaden problem :P


Awatar użytkownika
ModulO
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Pojedyncze Karty
Bohaterowie Sanktuarium
Goblin Skarbnik
Plaga Nieumarłych
Spojrzenie Meduzy
Posty: 786
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 17:43
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: ModulO »

Patrząc na tą 5 edycję stwierdzam, że cena za 4 edycję jeszcze wzrośnie :D


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5846
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: abubu »

Na stronie sklepu Hasbro jest wideo "How to play". Widoczny tam jest analogiczny schemat jak na ostatniej stronie bieżącej instrukcji.


PS. Jak tak patrzę na wersję angielską i porównuję ją z wersją polską ... to mam wrażenie, że ktoś nas olał ciepłym złocistym ... ot nasza wersja jest zrobiona na odpierd*l ... ze względu na zmieniony font oraz układ elementów i tekstów.


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12889
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Valdi »

Jak coś mi zostało jeszcze Ą ą Ć ć Ę ę ł
Czyli Ń ń Ś ś Ż ż Ź ź ( ó chyba było) jest gotowe - zajęło mi 1 słownie jedną godzinę czasu.


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5846
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: abubu »

No tak, ale czy masz na to licencję?
Czy Avallon Hill / Hasbro mają licencję na edycję fontu?
Czy kontaktowali się z autorem fontu i jeżeli tak to czy był skłonny wprowadzić zmiany i ile sobie za to życzył? Itp. itd.


PS. Dla ogonków (ąę) skopiuj z tego znaku "Ç" (z tym, że odwróć w poziomie). Dla "Ćć" to już masz bo tak samo jak dla "Ńń" (itp). Dla "Łł" to chyba najlepiej ze znaku funta "£".
PPS. Font PL przyda się do poprawy polskiej edycji ;)


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6237
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Rogo »

abubu pisze: czwartek 23 maja 2024, 13:35 PPS. Font PL przyda się do poprawy polskiej edycji
w polskiej edycji to trzeba szablon poprawić, a w zasadzie to wymienić na zupełnie inny. A wtedy to czcionkę też można wymienić na zupełnie inną, np. Windlass ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12889
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Valdi »

abubu pisze: czwartek 23 maja 2024, 13:35 No tak, ale czy masz na to licencję?
Czy Avallon Hill / Hasbro mają licencję na edycję fontu?
Czy kontaktowali się z autorem fontu i jeżeli tak to czy był skłonny wprowadzić zmiany i ile sobie za to życzył? Itp. itd.
Nie nie mam, ale jestem trochę mniejszym podmiotem niż Hasbro / Avallon Hill - To oni mieli mieć prawników / marketingowców i kasę aby wykupić odpowiedni font i go przerobić... Ja tylko jako fan poprawiam co spartolili :D
Rogo pisze: czwartek 23 maja 2024, 13:44 w polskiej edycji to trzeba szablon poprawić, a w zasadzie to wymienić na zupełnie inny. A wtedy to czcionkę też można wymienić na zupełnie inną, np. Windlass

I dostosować do 4,5 ed :D
Znaczy faktycznie ten font w Oryginale nie jest taki zły... to tylko wersje językowe ucierpią. Chyba że to co jest przedstawione to nadal tylko wersja pre alfa...


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5846
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: abubu »

Valdi pisze: czwartek 23 maja 2024, 13:58 Znaczy faktycznie ten font w Oryginale nie jest taki zły... to tylko wersje językowe ucierpią. Chyba że to co jest przedstawione to nadal tylko wersja pre alfa...
Też nie uważam aby ten font (Prince of Darkness) był zły ... w przeciwieństwie do tego w polskiej edycji (nie zidentyfikowałem go jeszcze). Co do "pre alfa", to wątpię aby we właściwym druku zostało to poprawione. Rebel nie miał żadnego wkładu w produkcję (sami o tym piszą na swojej stronie) a jedynie jest dystrybutorem na polski rynek. Zatem zapewne w Avalon Hill w trakcie produkcji polskiej wersji (gdy pozostałe pewnie już były gotowe) ktoś się zorientował, że nie ma polskich znaków (albo są jakieś krzaki) i na szybko wybrali jakąś inną czcionkę (paskudną, przynajmniej w takim użyciu).

Co do edycji w innych językach, to font obsługuje następujące zestawy znaków:
(...) with uppercase and small cap alphabets, and Western European accent characters.
https://www.myfonts.com/collections/pri ... tab=glyphs
https://www.myfonts.com/collections/pri ... =techSpecs
Supported Languages: Afar, Afrikaans, Aragonese, Asu, Bemba, Bena, Catalan, Cebuano, Chiga, Corsican, Danish, Taita, German, English, Spanish, Basque, Filipino, French, Friulian, Irish, Scottish Gaelic, Galician, Swiss German, Gusii, Manx, Interlingua, Indonesian, Ido, Italian, Lojban, Machame, Jju, Makonde, Kabuverdianu, Kalaallisut, Kalenjin, Shambala, Cornish, Latin, Luxembourgish, Ligurian, Luo, Luyia, Morisyen, Malagasy, Makhuwa-Meetto, Malay, Norwegian Bokmål, North Ndebele, Low German, Norwegian Nynorsk, Norwegian, South Ndebele, Nyankole, Occitan, Oromo, Portuguese, Romansh, Rundi, Rombo, Kinyarwanda, Rwa, Samburu, Sangu, Sardinian, Sena, Sango, Sidamo, Southern Sami, Shona, Somali, Albanian, Swati, Saho, Southern Sotho, Sundanese, Swedish, Swahili, Teso, Tswana, Taroko, Tsonga, Volapük, Vunjo, Walloon, Warlpiri, Xhosa, Soga, Zulu
Tak więc ... w zachodniej europie (Niemcy, Francja, Hiszpania, itp) się sprawdzi, ale już we wschodniej europie nie (Polska, Słowacja, Czechy, itp).


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5846
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: abubu »

Co do szablonów ... to o ile rewersy mi się podobają (serio!) ... to awersy nie ... ze względu na brak "ergonomii" i to nieszczęsne pole tekstowe (!!!).


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6300
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Bludgeon »

abubu pisze: czwartek 23 maja 2024, 16:26 Co do szablonów ... to o ile rewersy mi się podobają (serio!) ... to awersy nie ... ze względu na brak "ergonomii" i to nieszczęsne pole tekstowe (!!!).
To nawet nie jest pole tekstowe, tekst sprawia wrażenie wrzuconego prawie że na margines. To niepole tekstowe :)


What a view.
Awatar użytkownika
Martek
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Rwąca Rzeka
Posty: 555
Rejestracja: poniedziałek 30 kwie 2018, 08:48

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Martek »



Awatar użytkownika
Poochacz
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 52
Rejestracja: piątek 31 sie 2012, 20:14
Lokalizacja: Mogielnica
Płeć:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Poochacz »

Wracam po latach natchniony newsem o 5 edycji. Edycję 4,5 sprzedałem jakiś czas temu bo nie było kiedy zagrać ale stwierdziłem że piątą kupię bo serce odczuwa brak Talismana na półce. Aż do momentu kiedy zobaczyłem tego potworka... Grafiki do góry nogami, opisy kart naćkane na samym dole, poszukiwacze z AI, ghoul w garniaku i koszuli z Pierre Cardin. Skończyło się tym że znów kupiłem 4,5 ze Żniwiarzem i nadrukuję autorskich dodatków. Syn zaraz będzie miał swoje pierwsze wakacje to będziemy cisnąć - jednak jest jakiś pożytek z tej nowej wersji :D


"Życie nie jest tak bolesne, jak jazda rowerem bez siodełka"
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12889
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Talisman 5. Edycja ogłoszony!

Post autor: Valdi »

Poochacz pisze: piątek 24 maja 2024, 07:45 Skończyło się tym że znów kupiłem 4,5 ze Żniwiarzem i nadrukuję autorskich dodatków. Syn zaraz będzie miał swoje pierwsze wakacje to będziemy cisnąć - jednak jest jakiś pożytek z tej nowej wersji
No i trzeba szukać pozytywów, witamy ponownie (po 9 latach :) )


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
ODPOWIEDZ