pytania w sprawie dodatkow

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
guciomir [Autor tematu]
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 376
Rejestracja: poniedziałek 23 sie 2010, 10:36
Lokalizacja: 3city
Płeć:

pytania w sprawie dodatkow

Post autor: guciomir »

Czytalem dosc duzo na temat dodatkow i chyba na niektore sie skusze. Dodam, ze wiele podstawowych informacji juz znam (na przyklad jak dziala reaper, alternatywne zakonczenia, zadania czarownika). Chcialem sie zapytac was w jaki sposob dodatki karciane (reaper i krolowa) zmieniaja talie przygod i talie zaklec (czy utrudniaja/ulatwiaja gre/komplikuja/skracaja/wydluzaja gre i w jaki sposob). Ogolnie im wiecej detali/opisow/odczuc tym lepiej. Mnie na przyklad cieszylyby karty zwiekszajace interakcje miedzy graczami, potwory o unikalnych wlasciwosciach itp.

A po drugie chcialem sie spytac czy dobrze kombinuje z nastepujacym pomyslem: jako ze gramy w 2,3, maks 4 osoby bardziej oplaca sie zainwestowac w reapera i krolowa niz w dodatki planszowe bo by nas zbyt bardzo rozproszylo po swiecie.

No i trzecie, co wnosza do gry na planszy glownej dodatki planszowe? (oprocz nowych plansz rzecz jasna, ktorych raczej bysmy chyba nie uzywali). Czy jezeli nie uzywa sie nowych plansz, radosc z gry rosnie? (co dokladnie by sie zmienilo po dorzuceniu kart przygod/zaklec itp)


Awatar użytkownika
Roland
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Posty: 581
Rejestracja: sobota 23 sty 2010, 14:46
Lokalizacja: Świat Pośredni
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Roland »

Zdecydowaniem polecam zaoptarzyc sie w oba dodatki karciane czyli Żniwiarza i Królowa Lodu. Naprawde warto. Talia przygód powiekszy sie wtedy niemal trzykrotnie co spowoduje, ze karty beda sie rzadko powtarzac a co za tym idzie kazda rozgrywka bedzie inna. To samo tyczy sie kart zakleć. Oba te dodatki zawieraja naprawde sporo ciekawych kart. Gra z sama podstawka szybko nudzi gdyz kart jest w niej zdecydowanie za mało. Żniwiarz zawiera sporo dość silnych wrogów, świetnych Poszukiwaczy, no i samego Żniwiarza, który po drobych modyfikacjach w zasadach bardzo urozmaica rozgrywke. No i jeszcze karty Zadań Czarownika dochodza w obu dodatkach. W Królowej lodu z kolei wrogowie mają przewaznie niskie paramtery ale za to wielu z nich posiada rózne unikalne własciwości, które sprawiaja ze czasem ciezko ich ubić. Jest tu tez masa bardzo ciekawych kart zdarzeń, miejsc i nieznajomych i kilka rewelacyjnych zaklęć. No i znowu bardzo ciekawi Poszukiwacze. poza tym masa róznych ciekawych broni i przedmiotów magicznych. Te dwa dodatki to poprostu mus dla kazdego gracza, nie wyobrazam sobie teraz gry bez nich. Zdecydowanie urozamaicaja, utrudniaja i przedłuzaja rozgrywke, a co najwazniejsze daja mase radochy.
Co do dodatków planszowych to posiadam jedynie Podziemia bo Gór w polskiej wersji jeszce nie ma. Tak na dobra sprawe niewiele wnosza one do gry i mozna sie spokojnie bez nich obyc. Ot zwyczajnie dodatkowa kraina z nowymi obszarami do badania, jednak łazenie po niej szybko sie nudzi bo poza ciagła walka w wrogami niewiele mozna tam spotkac ciekawego. Świezo po zakupie wydawały mi sie rewelacyjne jednak po pewnym czasie zauwazyłem, ze gracze rzadko sie tam zapuszczaja gdyz plansza podstawowa wzbogacona o dodatki karciane oferuje o niebo wiecej atrakcji i mozliwości i łazenie po niej nigdy sie nie nudzi. Podziemia sa poprostu mało grywalne bo monotonne. Służa jedynie do tłuczenia wrogów lub są droga na skróty do zdobycia korony. Poszukiwacze z Podziemi sa mało ciekawi, najfajniejsze sa chyba Karty Skarbów w tym dodatku jednak nie czesto pojawiaja sie w grze. Ogólnie śmiało mozna sie obyc bez tego dodatku. Góry, które maja pojawic sie u nas pod koniec roku zapowiadaja sie znacznie lepiej.

[ Dodano: Pon Sie 23, 2010 11:08 pm ]
Zapomniałem, ze w dodatkach karcianych sa jeszcze karty Alternatywnych Zakonczeń, nie są one moze rewelacją ale zawsze to jakies urozmaicenie.

[ Dodano: Pon Sie 23, 2010 11:10 pm ]
Poza tym dodatki karciane są tańsze od planszowych ;-)


"Człowiek oszukuje siebie tak często, ze gdyby mu za to płacili, to mógłby sie spokojnie utrzymać."
Awatar użytkownika
michalb20
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 18
Rejestracja: środa 18 sie 2010, 21:59
Lokalizacja: Kraina Magii i Miecza (Zamość)
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: michalb20 »

Ja również polecam dodatki autorskie, które znajdują się na forum. Mają one na celu głownie przedłużenie rozgrywki, a co za tym idzie zwiększenia poziomu tudności


Awatar użytkownika
guciomir [Autor tematu]
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 376
Rejestracja: poniedziałek 23 sie 2010, 10:36
Lokalizacja: 3city
Płeć:

Post autor: guciomir »

Kupiłem żniwiarza - bardzo fajny! Gra zrobiła się trudniejsza ale nadal mamy kłopot z umieraniem i małą ilością ropuch (ilość śmierci przed zdobyciem korony = 0). Jak na razie nie chcę iść w kierunku dodatków autorskich i wolę zatrzymać się przy oficjalnych.

Czy królowa lodu / podziemia / góry (które niedługo wyjdą ale już pewnie znacie karty z wersji angielskiej) zwiększają poziom trudności w grze? Słyszałem że w Królowej jest 6 kart ropuchopodobnych, czy to prawda? co robią te karty? (o toadify czytałem, o reszcie nic nie znalazłem i boję się, że szansa na ropuchę będzie malutka)


Awatar użytkownika
Arbaal
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 302
Rejestracja: sobota 21 lis 2009, 13:59
Lokalizacja: Ze Świata Pomiędzy... a tak na serio to Krk :)
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Arbaal »

W podziemiach przede wszystkim masz nową planszę na której ciągniesz karty podziemi a tam są fajne przedmioty i przyjaciele których można właśnie spotkać tylko w krainie podziemi. Żeby tam wejść trzeba zyskać trochę siły na planszy głównej. Jeśli wejdziemy tam zbyt szybko po prostu nam się oberwie :) Podziemia są trochę niebezpieczne na polach gdzie ciągniemy 3 karty ponieważ możemy trafić na 3 wrogów władających magia lub siła a to się kumuluje.
Jeśli chodzi o królową lodziarę to tam jest faktycznie nacisk na zamianę w ropuchę. Masz zaklęcia i karty przygód które dość poważnie na to wpływają(nie pamiętam dokładnie ile). Są alternatywne zakończenia które wzbogacają rozgrywkę. Szkoda że tylko 3 ale ta ilość na szczęście się zwiększy z innymi dodatkami. W obydwu dodatkach masz świetnych poszukiwaczy z ciekawymi zdolnościami.
Jeśli chodzi o góry to nie wiem zbyt wiele, nie interesowałem się kartami gór. Poszukiwacze będą fajni i przypuszczam że w górach może być nieco lżej niż w podziemiach.
Góry kupuję od razu jak wyjdą, jak każdy dodatek bo jestem fanatykiem Talismanu. Moja dziewczyna ma starą edycje a ja zbieram nową :)


ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Roland
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Posty: 581
Rejestracja: sobota 23 sty 2010, 14:46
Lokalizacja: Świat Pośredni
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Roland »

Królowa Lodu to zakup obowiazkowy wiec nie ma sie nawet co zastanawiac. Wraz z tym dodatkiem zdecydowanie zwieksza sie czestość zamiany w Ropuche, czy to za sprawa zaklecia Zropuchowacenie (którego w tym dodatku sa 2 sztuki) czy tez kilku kart przygody. W królowej lodu masz wrogów z niskimi parametrami ale za to skutecznie potrafia oni uprzykrzyc zycie za pomocą swoich przeróznych unikalnych własciwości (szczególnie Skrzekot i Bazyliszek). Poza tym bedziesz miał kilkadziesiąt nowych kart przygody a wierz mi, ze jest wiele bardzo ciekawych kart dodajacych rozgrywce smaczku.
Poza tym jesli chcesz aby gra stała sie trudniejsza bez drukowania dodatków autorskich, to na tym forum w odpowiednim dziale znajdziesz róznego rodzaju modyfikacje zasad wymyslone przez graczy oraz autorskie zasady, które po wprowadzeniu ich do rozgrywki skutecznie ją utrudnią, przedłuzą czas gry, zwieksza śmiertelność i przede wszystkim sprawia ze gra stanie sie ciekawsza. Ja sam korzystam z kilku z nich (zwłaszcza odnosnie postaci Zniwiarza czy tez zwiekszania parametrów Poszukiwaczy) i jestem zadowolony. Narazie mi to wystarcza i nie czuje potrzeby drukowania dodatków autorskich, świetnie sie bawimy grając w te oficjalne.


"Człowiek oszukuje siebie tak często, ze gdyby mu za to płacili, to mógłby sie spokojnie utrzymać."
Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Ja tak zapytam trochę od innej strony. Otóż od niedawna zacząłem poważnie rozważać zakup TMiMa i na pewno z jednym zamachem chciałbym kupić podstawkę z przynajmniej jednym dodatkiem (na więcej póki co chyba braknie funduszy). I tutaj moje pytanie, czy kolejność dodatków jest istotna? Tj. czy np. w dodatku trzecim pojawiają się odniesienia do dodatku drugiego a w dodatku czwartym do trzeciego itd? Czy też mogę kompletować rozszerzenia w dowolnej kolejności? Miałem okazję zagrać dwa razy ze Żniwiarzem i prawdę mówiąc nie był zbyt porywający, Królowa Lodu wydaje mi się znacznie ciekawszym dodatkiem. A może Podziemia lub Góry byłyby lepszym rozwiązaniem (nie dla nowych plansz lecz kart i poszukiwaczy które dodają)?


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
Roland
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Posty: 581
Rejestracja: sobota 23 sty 2010, 14:46
Lokalizacja: Świat Pośredni
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Roland »

Kolejność nie jest istotna bo dodatki nie odnosza sie do siebie wzajemnie a jedynie do gry podstawowej. Ja bym Ci polecał kupic podstawke + oba małe dodatki a z Podziemiami zaczekac, w postach wyzej pisałem dlaczego. Oba małe dodatki są bardzo dobre i mają świetnych Poszukiwaczy i mase ciekawych kart przygód i zaklęć. W połaczeniu z podstawka powstaje naprawde konkretny zestaw kart a dzieki temu kazda rozgrywka jest inna bo powtarzalność losowanych kart jest niewielka. Żniwiarz jest jakby takim uzupełnieniem gry podstawowej, własciwie to co sie w nim znajduje (poza postacią Żniwiarza) powinno wg mnie byc juz w pudełku od podstawki bo sama podstawka jest dość uboga w ilość kart. Dopiero Królowa Lodu wnosi do gry nowe elementy. Ale oba dodatki zawierają mnóstwo świetnych kart i są wg mnie obowiązkowym zakupem po podstawce. Kolejność wedle woli, ja jednak zacząłbym od Żniwiarza.


"Człowiek oszukuje siebie tak często, ze gdyby mu za to płacili, to mógłby sie spokojnie utrzymać."
Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Dzięki za objaśnienia :wink: Tak teraz podliczyłem sobie na rebelu to jakbym zakupił podstawkę wraz z oboma małymi dodatkami kwota byłaby chyba o 15gr za niska żeby przy pobraniu mieć dostawę gratis xP


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
guciomir [Autor tematu]
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 376
Rejestracja: poniedziałek 23 sie 2010, 10:36
Lokalizacja: 3city
Płeć:

Post autor: guciomir »

napisz im maila to nie będą robić problemu z tymi 15gr ;)


Awatar użytkownika
YoJin
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 210
Rejestracja: sobota 25 kwie 2009, 15:12
Lokalizacja: s-ec
Płeć:

Post autor: YoJin »

albo wrzuc jakas kostke za 50 gr do zamówienia :mrgreen:


Bez Ciebie schnę jak mokry chomik na patelni...
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

albo jeszcze lepiej zamów na allegro u tego użytkownika http://allegro.pl/show_user.php?uid=3567092 . Jest najtańszy


Awatar użytkownika
set-han
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 19 lip 2010, 16:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: set-han »

Ja obecnie posiadam podstawkę + Żniwiarz + Królowa Lodu. Postawiłem na ilość kart i urozmaicenie rozgrywki. Poza tym jak masz graczy wszystkich na jednej planszy to często dochodzi do spotkań między graczami no i jest ciekawiej :)

Widzę, że jesteś z Krakowa. Ja wszystkie części gry kupiłem w sklepie zgrami.pl. Znajduje się na ul. Garbarskiej więc blisko od centrum .


Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Faktycznie ma tanio, dzięki Kaktus za podstawkę, podziemia i żniwiarza wychodzi jakieś 300zł, czyli 30-40 taniej niż sklepie, dodać ze trzy dyszki i mam razem z królową :D


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

Jest pewny. Sam kupuję od niego wszystko.


Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Wiesz set-han, dla mnie do centrum to wcale nie tak blisko :P No ale jak tam u nich z cenami? Zakładam że drożej niż u tego gościa z Allegro co podawał Kaktus?

Kaktus, tak poczytałem o tych aukcjach i jakieś cuda niewidy wynalazłem. Za pobraniem tylko od 5 komentarzy, jakieś ograniczenia dla osób bez pełnego konta itp. Ja sam konta na allegro nie mam, w życiu nic z allegro nie kupowałem to się nie znam. Gdybym się zdecydował to bym skorzystał z konta któregoś ze znajomych ale wolałbym się wcześniej upewnić co i jak.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
set-han
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 64
Rejestracja: poniedziałek 19 lip 2010, 16:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: set-han »

HunteR, sprawdziłem ceny, na allegro u tego gościa taniej :) Jak kupowałem to zależało mi na czasie, bo wyjeżdżałem i chciałem mieć grę, dlatego decydowałem się na to co znalazłem najtaniej na miejscu,.


Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: stave »

Figurki też? bo ja w sklepie mam taniej niż on.... zobaczymy co wyjdzie z moich rozmów z galakta hehe


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
pjay29
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 1
Rejestracja: sobota 09 paź 2010, 17:57
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Post autor: pjay29 »

Arbaal pisze:trafić na 3 wrogów władających magia lub siła a to się kumuluje.
Magia się nie kumuluje. [-X


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

pjay29 pisze:
Arbaal pisze:trafić na 3 wrogów władających magia lub siła a to się kumuluje.
Magia się nie kumuluje. [-X
Kumuluje. Zarówno Siła jak i Moc Wrogów się sumuje, jeżeli walczysz z kilkoma naraz.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
ODPOWIEDZ