[TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Jacek K [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 2
Rejestracja: sobota 15 sty 2022, 14:07
Płeć:

[TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: Jacek K »

Cześć,
to mój pierwszy post więc na wstępie chciałem Was wszystkich powitać. Ogromny szacunek za zaangażowanie, działalność twórczą i fajne ogarnięcie społeczności. Super się czyta to forum, a większość dodatków fanowskich i pomysłów na nie jest naprawdę bardzo dobra.

Teraz do rzeczy. Z Talismanem pierwszy raz kontakt miałem jakieś 20 lat temu jako dziecko. Później była dłuuuuga przerwa (nie interesowałem się za bardzo planszówkami, poza takimi na lajtowe spotkania ze znajomymi). Jakiś rok temu dowiedziałem się, że gra w którą grałem w dzieciństwie ma kolejną edycję i jest tak rozbudowana, no i na swojej liście życzeń prezentów na urodziny/pod choinkę umieściłem Talismana Magię i Miecz. Szczęśliwie i nieszczęśliwie dostałem ją w czasie ostatnich Świąt Bożego Narodzenia, no i wszystko byłoby pięknie - miałem plan sukcesywnie dokupować sobie/dostawać dodatki przy okazji właśnie jakichś świąt czy urodzin - ale niestety z dodatkami od początku był problem, a teraz po ogłoszeniu Galakty chyba nie zanosi się, że w ogóle jakieś dodruki będą.

Na szczęście udało mi się od świąt kupić w normalnej cenie większość dużych dodatków (polowałem na ceneo), a ostatnio nawet dopłaciłem na olx i kupiłem już trochę drożej jeszcze dwa duże, któych mi brakowało. Także mam teraz wszystkie duże i Panią Jeziora z małych.

Na razie gram 2-4 osób i staram się stopniowo wdrożyć w grę. Gram na razie samą podstawką z dodatkiem Pani Jeziora. Jest mega fajnie i podoba wszystkim znajomym (nawet tym którzy nie jarają się jakoś planszówkami czy fantastyką). Chciałbym powoli włączać kolejne dodatki, dozować sobie emocje, i chyba najlepiej byłoby zacząć od małych, no ale z nimi jest teraz problem. No i właśnie tutaj są moje pytania:

1. czy ktoś z Was ma może na sprzedaż zapasowego Żniwiarza lubWilkołaka i mógłby go sprzedać w normalnej cenie (z uwzględnieniem jakiegoś zysku ale bez wyrwanych z kosmosu kwot jak obecnie na allegro czy olx) ? Czytałem na forum, że od tych dodatków najlepiej zacząć i w normalnej sytuacji to je kupiłbym w pierwszej kolejności, ale ludzie powariowali z cenami i pewnie trochę czasu minie zanim ceny wrócą do akceptowalnego poziomu, a ja chciałbym stopniowo wprowadzać nowe karty i urozmaicać rozgrywkę.

2. który z dodatków fanowskich (bez planszy) polecilibyście, a który mógłby w jakiś sposób zastąpić żniwiarza czy wilkołaka tj. wprowadzić jakieś urozmaicenie do gry, dodatkowe karty przygód i zaklęć, czy jakąś postać niezależną jak tytułowy Żniwiarz czy Wilkołak ?

3. czy ktoś z Was próbował grać wykorzystując dodatki po angielsku ? na amazonie można kupić dodatki po angielsku w przyzwoitej cenie, ale zastanawiam się czy to nie zabije jakoś przyjemności z gry i nie zakłóci zabawy (ja w miarę ogarniam angielski ale niektórzy znajomi nie są zaznajomieni z takim słownictwem i obawiam się że nie obędzie się bez wspólnych tłumaczeń itp.) - czy uważacie, że można wykorzystwać dodatki po angielsku i mieszać je z polskimi i zakłóci to rozgrywki ?

Pozdrawiam i dzięki za każdą odpowiedź ;)


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: Mały Nemo »

Ja grywałem w Talismana po angielsku i dopiero od bardzo niedawna (ja wiem, od około roku?) przerzuciłem się na wersję polską. Jeśli dla Ciebie i Twoich znajomych język nie jest barierą (a w zasadzie nie powinien być, bo większość kart jest napisana łopatologicznym angielskim), to polecałbym Ci się zastanowić, czy czasem nie zachować/sprzedać polską wersję i zainwestować w angielską.

Pro forma tematy, które mogą Ci się przydać w kolekcjonowaniu:
http://forum.magiaimiecz.eu/viewtopic.php?f=75&t=3482
http://forum.magiaimiecz.eu/viewtopic.php?f=75&t=7179

Dodano po 1 minucie 22 sekundach:
Jacek K pisze: niedziela 20 lut 2022, 12:43 czy uważacie, że można wykorzystwać dodatki po angielsku i mieszać je z polskimi i zakłóci to rozgrywki ?
Ja swego czasu grałem Talismanem, kartami z MiMa i MMa, angielskimi z White Dwarfa i francuskimi z Herauta. Wsio naraz. Idzie grać ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: loooki »

dodatki ang - jak znacie na tyle jezyk wg mnie to nie robi roznicy
wilkolaka mam - ale przyznam ze staram sie zdublowane moje dodatki sprzedac autorom ktorzy wzbogacili gre bez jakiegos wielkego narzutu cenowego


Awatar użytkownika
Kewis21
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 514
Rejestracja: czwartek 15 sie 2019, 15:38
Płeć:

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: Kewis21 »

Jest sporo dodatków z dodatkowymi przygodami do talii głównej. Szkatułka czy nowe przygody, jeśli brakuje Ci kart do talii głównej to nimi powinieneś się zainteresować najpierw, sporo większych dodatków, nawet z planszami, zawiera też powiedzmy dedykowane karty przygód do dodatku jak np. Ukryta dolina.


loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: loooki »

z oficjalnych must have to podstawka/kataklizm dla planszy podstawej
ale i bez tego sie da grac a wszystkie talie kart - czy czary czy przygody czy poszukiwaczy - da sie tak rozdmuchach nieoficjalnymi dodatkami ze bedzie tego za duzo


Awatar użytkownika
husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
Uczestnik Zjazdów
!Wspierający
Posty: 2004
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 22:41
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 46

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: husar »

Ad.1. Zapomnij o tym, że ceny wrócą do rozsądnych wartości.
Ad.3. Zawsze możecie korzystać z naszej wiki. Sznurek na górze strony.


Pozdrawiam
Roman
Jacek K [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 2
Rejestracja: sobota 15 sty 2022, 14:07
Płeć:

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: Jacek K »

Dzięki za linki Nemo, przydadzą się na pewno. Zamówiłem Królową Lodu po angielsku na próbę. Na amazonie kosztowała ok. 80 zł. Zobaczymy jak się wkomponuje. Polskich dodatków nie będę sprzedawał, bo raczej wolę po polsku grać. Może gra nie jest skomplikowana, ale ja tam jeszcze czasami mam problemy, a i nie każdy ze znajomych, czy nawet żona, ogarnia w wystarczającym stopniu.

Co do kupna dodatków w sklepach stacjonarnych u mnie (Szczecin) udało mi się kupić Góry i Miasto w normalnej cenie(165 zł) w styczniu. Była jeszcze Królowa Lodu i Kataklizm, ale wtedy jeszcze myślałem, że mi wystarczy spokojnie i że nie ma co kupować. Po dwóch tygodniach już poszły. Później na ceneo wyłapałem promkę na Las w podobnej cenie. Kataklizm też normalnie się jeszcze udało przez neta i Panią Jeziora. Podziemia i Smoki już z większą przebitką kupiłem, ale to już jak zauważyłem informację o końcu licencji. Teraz już chyba faktycznie nie ma szans na dobrą cenę - ludzie wystawiają podstawkę nawet za 1000 zł, dodatki duże za 500 - 800 zł to norma, a małe 200 - 400 zł nawet. Są nawet hity, że poszczególne karty ktoś wystawia za kilkadziesiąt złotych.

Ehh zły jestem na to, bo planowałem sobie powoli ciułać i stopniowo dokupować, żeby też nie przesadzić na starcie, ale chyba psychologia zadziałała i jak zobaczyłem, że są słabo dostępne i możliwe że będzie jeszcze gorzej to poczułem się jak dzieciak w sklepie ze słodyczami, któremu powiedziano, że zaraz zamykają i już nigdy nie otworzą. No i trochę oszczędności poleciało.

Teraz będę czekał i może jakimś cudem się uda jeszcze na olx znaleźć. Do tej pory co jakiś czas pojawiały się dodatki w akceptowalnej cenie, ale chyba teraz będzie coraz mniej takich akcji. Ciekawi mnie czy czas to zweryfikuje i jak ludzie zobaczą, że nie sprzedaje się to ceny używanych wrócą do normalności. No bo kto kupi używaną podstawkę za tysiaka, czy dodatki w takich cenach...

Dzięki za podpowiedzi


loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: loooki »

masz najwaniejsze moim zdaniem - z planszami podstawowymi
reszte uzupenisz autorksimi
jest ich w takiej ilosci ze napewno nie bedziesz z wszystkimi na raz gral
czy to postacie (z figurkami lub bez) czy karty podstawowe czy czary czy cokolwiek innego
obszary drukowane tez idzie dostac
nie musisz sie martwic o to ze tresci zabraknie - mumie sa, zombiaki sa, demony sa, rosliny sa, slowianisko-wiedzminskei kimaty sa - wymieniac mozna w piiii...pu


Awatar użytkownika
Kewis21
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 514
Rejestracja: czwartek 15 sie 2019, 15:38
Płeć:

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: Kewis21 »

Polować trzeba cały czas. Ja sam nie wierzyłem kiedy dorwałem Smoki i królową lodu w cenie jak za nowe smoki, myślałem że kupiłem używki, a tam się okazało że karty w folii, a żetony w wypraskach. Jestem ciekaw co Galakta na temat dosyłania poszczególnych elementów, jakiś czas temu widziałem las za 120 zł, poszedł za 80 chyba, ale brakowało figurek i kart postaci.


loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: loooki »

galakta bardzo ladnie dosyla braki


Awatar użytkownika
Kewis21
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 514
Rejestracja: czwartek 15 sie 2019, 15:38
Płeć:

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: Kewis21 »

loooki pisze: poniedziałek 21 lut 2022, 15:34 galakta bardzo ladnie dosyla braki
To może warto w ten sposób próbować.


loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: loooki »

mi doslali plansze z podstawki jak napisalem
wiekszego elementu raczej nie bedzie :)


Awatar użytkownika
DzieX
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2023, 20:04
Lokalizacja: Nadarzyn
Płeć:
Wiek: 37
Kontakt:

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: DzieX »

Ale trzeba kupić od nich nowe, żeby potem dosłali? Bo ja kupiłem komplet podstawka + dodatki i okazało się, że brakuje jednej karty przygód. Myślicie, że jest sens do nich pisać?
Ostatnio zmieniony sobota 04 mar 2023, 20:54 przez DzieX, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
Uczestnik Zjazdów
!Wspierający
Posty: 2004
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 22:41
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 46

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: husar »

@DzieX ZAWSZE warto spróbować.


Pozdrawiam
Roman
loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: loooki »

Jak beda mieli doślą


Awatar użytkownika
DzieX
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2023, 20:04
Lokalizacja: Nadarzyn
Płeć:
Wiek: 37
Kontakt:

Re: [TMiM] Kilka pytań w związku z brakiem dodruków

Post autor: DzieX »

Fałszywy alarm. Dzięki za info, ale znalazł się skubaniec. Te koszulki poza zaletami mają też wadę, że potrafią się bardzo niepozornie skleić

Obrazek


ODPOWIEDZ