Catan - jakie dodatki

Wszelkie inne gry.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pablo [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Dyniowy Król - Dyniokruk
Nowe Przygody
Paczka Przygód
Smocze Dary
Ukryta Dolina
Ulice Miasta
Zaklęcia
Posty: 3139
Rejestracja: wtorek 06 mar 2018, 10:01
Lokalizacja: śląskie
Płeć:
Wiek: 43

Catan - jakie dodatki

Post autor: Pablo »

Zastanawiam się nad spróbowaniem gry Catan. Gra ma dość pochlebne opinie. Raczej będę szukać używanych egzemplarzy. Jakie dodatki polecacie na start? Czy gra jest zbyt skomplikowanych dla młodszych graczy tj. 9-10 latków.
Znalazłem 1 temat poświęcony Catanowi, ale ma już 2 lata...


Jaro_86
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 16
Rejestracja: niedziela 04 mar 2018, 13:30
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:
Wiek: 37

Re: Catan - jakie dodatki

Post autor: Jaro_86 »

Też zastawiałem się nad zakupem na święta ale po obejrzeniu recepcji na YT odpuściłem sobie.


Z tego co zrozumiałem, to gra nie ma za grosz rywalizacji. Dostajesz te same "minerały", co przeciwnik. Do budowy potrzebujesz tego samego co i przeciwnik, a handel polega na ustępstwach. Jak coś oddasz "dziecku" to sam potem nie wybudujesz.
Nigdy w nie grałem w Catana ale jeżeli takie są zasady, to ja się zastanawiam, dlaczego twórcy nie poszli w mechanikę Settlerósów tj. 3 lub więcej nacji, jedna potrzebuje drewna, druga zrównoważona, a trzecia kamienia do budowy. Wtedy mechanika wymiany miałaby sens, na chwilę obecną nie widzę sensu w tej grze. Chyba że źle zrozumiałem jej zasady.


Aga02
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 31 gru 2020, 09:22
Płeć:

Re: Catan - jakie dodatki

Post autor: Aga02 »

Mam osadników od około 4 lat razem z dodatkiem Miasta i rycerze.
Co prawda faktycznie do budowy potrzebujesz te same materiały do danych budowli, jednak w fazie pobierania surowców nie zawsze dostajesz to co inni gracze, nie mówiąc o tym, że nie budujesz co turę tego samego co wszyscy więc nie musisz mieć ciągle tych samych surowców. Surowców jest 5, każdy gracz dostaje je (o ile dostaje w danej rundzie) z innych pól i nie zawsze to się pokrywa z tym co dostają inni gracze. Jeden buduje miasto, drugi buduje osadę i tu już masz inne surowce. Jeszcze większa możliwość kombinowania w grze daje dodatek Miasta i rycerze. Sprawia też, że gra jest znacznie trudniejsza i dodatkowo mamy tu większe możliwości zaszkodzenia innym graczom, bo w osadnikach nawet podstawowych jest taka możliwość. Według mnie jest to gra z duża dozą rywalizacji, szczególnie przy dodatku. Świetnie działa tu także handel między graczami, który wcale nie polega na tym, żeby iść komuś na rękę. Ktoś potrzebuje kamień do miasta, a ktoś drewno na drogę i już mamy oboje interes w tym żeby handlować ;)


Lidkapason123
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 3
Rejestracja: środa 06 paź 2021, 00:05

Re: Catan - jakie dodatki

Post autor: Lidkapason123 »

Mi najbardziej do gustu przemawiają na pewno Żeglarze, więc polecam na start :)


Awatar użytkownika
JollyRoger
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 386
Rejestracja: środa 01 maja 2019, 20:45
Płeć:

Re: Catan - jakie dodatki

Post autor: JollyRoger »

Osobiście na start polecam MIASTA I RYCERZE.


"Jak Palladyn szlachetnie, mieczem złączę lub zetnę"
ODPOWIEDZ